Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy Zawady

O instytucji

Na podstawie okólnika Nr 54 Kancelarii Rady Państwowej z 21lipca 1948 roku, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej ustaliło wytyczne w sprawie zakładania bibliotek gminnych. Wytyczne te zobowiązywały wszystkie gminne i miejskie rady narodowe do powzięcia odpowiednich uchwał o zorganizowaniu bibliotek gminnych w latach 1948 - 1949 r.

16 stycznia 1949 roku Gminna Rada Narodowa w Chlebiotkach dokonała uroczystego otwarcia punktów bibliotecznych w :

- Chlebiotkach;

- Zawadach;

- Targoniach Wielkich;

- Ciborach Gałeckich;

- Konopkach-Pokrzywnica;

- Strękowej Górze.

Takie były początki rozpowszechniania czytelnictwa na terenie obecnej gminy Zawady.

Z dniem 1 stycznia 1973 roku w powiecie zambrowskim utworzono Gminę Zawady. W latach następnych punkt biblioteczny w Zawadach przekształcono na Bibliotekę Publiczną Gminy Zawady, a pozostałe punkty zlikwidowano.

W roku 1983 księgozbiór przeniesiono do rozbudowanego na bazie remizy strażackiej budynku, w którym mieści się również Urząd Gminy w Zawadach. Biblioteka wielokrotnie zmieniała swe lokale w budynku Urzędu Gminy. Od 2005 roku ostatecznie znajduje się w prawym skrzydle budynku (wejście od ul. Młynowej) na I piętrze.

Biblioteka zatrudniała przeciętnie od 1 do 3 osób, a jednostką zarządzali kierownicy:

- Barbara Śliwowska ? 1992 ? 2003

- Iwona Wądołowska (Łaska) ? od 2004 (początkowo jako pracownik biblioteczny) i obecnie.

W latach 2004 ? 2010 w Bibliotece przez pewien okres pracowały lub odbywały staż:

- Wioleta Żmijewska;

- Anna Wiśniewska;

- Aneta Kardasz;

- Barbara Targońska;

- Agnieszka Przechodzka;

- Emilia Siemakowicz.

W 2001 roku zlikwidowano Gminny Ośrodek Kultury w Zawadach, a Biblioteka stała się jedyną instytucją kultury na terenie gminy. Po GOK, Biblioteka przejęła organizację życia kulturalnego dla mieszkańców.

Pierwsze komputery w Bibliotece pojawiły się z końcem 2004 roku w ramach akcji „Ikonk@” Fundacji Nowoczesna Polska. Wtedy to Biblioteka otrzymała 3 zestawy komputerowe i drukarkę kolorową. 1 września 2005 roku w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej ?Pierwsza Praca? utworzono Gminne Centrum Informacji w Zawadach, które nieformalnie podlegało strukturze Biblioteki. Centrum zostało wyposażone w: sprzęt komputerowy z dostępem do sieci Internet; urządzenie wielofunkcyjne, telefax, meble biurowe oraz tzw. ?Kiosk z pracą?. Następnie 1 lutego 2008 roku nastąpiło otwarcie Centrum Kształcenia na Odległość na Wsi dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Doposażono pracownie o kolejny sprzęt komputerowy (stacjonarny) i 2 laptopy oraz projektor multimedialny. Pracownie zostały doposażone również w sprzęt ułatwiający osobom niepełnosprawnym korzystanie z tego sprzętu i dostępu do Internetu.

Pracownie Centrum mieściły się od początkowo na parterze budynku Urzędu Gminy w Zawadach, a od stycznia 2011 roku usytuowane się przy czytelni na I piętrze. Dzięki temu Biblioteka może zapewnić w tym samym czasie dostęp do księgozbioru i nowych technologii.

Od września 2007 roku przy Bibliotece działa Młodzieżowa Grupa Folkowa „ZAWADY plus”. Młodzi ludzie mile spędzają wolny czas bawiąc się muzyką ludową. Do dyspozycji mają dawne instrumenty i te współczesne, m.in.: cymbały strunowe, akordeon, gitara, ukulele, bas, melodyka, dzwonki, marakasy i inne instrumenty drobne. Rok później powstała również sekcja młodzików, która w przyszłości zastąpi szeregi starszych kolegów i koleżanek. Główne wyróżnienia zdobyte przez zespół, to m.in.:

- II miejsce podczas II Festiwalu Muzyki Ludowej „Dawne Pieśni”, „młode głosy” , „Waniewo 2008”;

- Wyróżnienie specjalne w XVI Regionalnym Konkursie Piosenki ? Grajewo 2009.

- Wyróżnienia w XVI Powiatowym Forum Teatru w Dziecięcych i Młodzieżowych „Melpomena 2009” w Juchnowcu Kościelnym.

Opiekunem merytorycznym zespołu był Pan Lech Mazurek. Działalność zespołu została zakończona w 2011 roku ze względu na oszczędności finansowe.
Remonty i doposażenie Biblioteki były prowadzone również w późniejszych latach działania jednostki:

- 2012 r. - Kącik Małego Czytelnika /mebelki dla najmłodszych i gry/

- 2014 r. - zakup i montaż rolet okiennych;

- 2015 r. - odnowienie części pomieszczeń Biblioteki /malowanie ścian/ oraz zakup wyposażenia /telewizor, kino domowe, umeblowanie/.

- 2017 r. - zakup sprzętu komputerowego w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017".

W latach 2010 - 2017, prócz Dyrektora, w Bibliotece pracowały także następujące osoby /umowy zlecenia, umowy na czas określony, stałe/:

- Konopka Renata

- Kamila Gładysz

- Paweł Roman Wilczewski

- Emilia Chowańska

-Natalia Ciborowska

- Anna Milewska

- Emilia Gosk.

W latach 2018 - 2019, w Bibliotece ztrudnione były, na czas określony, nastepujące osoby:

- Maryla Dąbrowska

- Małgorzata Berć,

- Sandra Bokiniec.

Dziękuje za współpracę!

AKTUALNOŚCI:

"Mała Książka- Wielki Człowiek"

Utworzono dnia 16.11.2018

Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego,...

czytaj dalej na temat: "Mała Książka- Wielki Człowiek"

Nasza placówka

 

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny